Odkażanie pomieszczeń w sklepach, marketach i supermarketach
25.06.2021
Przestrzenie sklepowe, dziesiątki a często setki metrów półek sklepowych, z ułożonymi gęsto różnorodnymi, często dotykanymi przez klientów towarami staje się potencjalnym ogniskiem zakażeń nie tylko COVID-19.
fot. Sebastian Margalski
Sumując doświadczenia ostatniego roku w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19 należy założyć, że różnorodne technologie służące unieszkodliwianiu tego (i podobnych) patogenów wejdą na stałe w krajobraz naszego codziennego życia. Dodatkowo rozwiązanie odkażania oparte na technologii UV-C rekomendowane są m.in. przez Światową Organizację Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny Wiele równolegle prowadzonych w kraju i za granicą badań wskazuje, że rozwiązania technologiczne oparte o odkażanie z wykorzystaniem promieniowania UV-C cechuje wysoka skuteczność w unieszkodliwianiu szerokiej palety patogenów, w tym bakterii, wirusów, pleśni. Dodatkową korzyścią stosowanej technologii jest właściwie natychmiastowa dostępność pomieszczeń po procesie odkażania.
Rozwiązania UV-C, produkowane przez ZURAD sprawdzają się szczególnie dobrze w przestrzeniach wspólnych, o dużym lub bardzo dużym natężeniu ruchu. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie skuteczne unieszkodliwianie chorobotwórczych patogenów, w tym SARS-CoV-2 zyskuje strategiczne dla zdrowia publicznego znaczenie. Jest również świetną metodą uzupełniającą zamgławianie. Dodatkowo wytwarzany przez lampy UV-C ozon dociera tam, gdzie światło UV-C nie może dotrzeć (spód półek sklepowych, miejsca zacienione). Promieniowanie UV-C jest dedykowane i cechuje najwyższą skuteczność do odkażania twardych powierzchni, w tym półek sklepowych, stołów, lad i produktów.
W świetle równolegle prowadzonych badań na całym świecie wynika, że wykorzystywanie promieniowania ultrafioletowego, czyli światła UV-C o długości fali 100-280 nm, jako metody bakteriobójczej ma ponad 80-letnią historię. Bakteriobójcze promieniowanie ultrafioletowe stosuje się szczególnie w opiece zdrowotnej, w tym szpitalnej, sklepach i supermarketach. Są to miejsca, w których istnieje możliwość zarażenia w krótkim czasie wielu osób od jednej osoby.
Według wielu badań, lampy ultrafioletowe emitujące promieniowanie bakteriobójcze w ultrafiolecie C (UV-C) o długości fali 254 nm zapewniają skuteczną i trwałą dezynfekcję powietrza, cieczy i powierzchni stałych typu tworzywa sztuczne, tkaniny, metale, czy opakowania itp.
Wyniki dotychczas uzyskanych danych wskazują, że promieniowanie UV-C jest skuteczną metodą dezynfekcji przeciw wirusom, w tym przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
źródła:
Sabino C.P. et al. UV-C (254 nm) lethal doses for SARS-CoV-2. Photodiagnosis and Photodynamic Therapy 32 (2020) 101995
https://biotechuv.com/pages/the-uvc-light-technology
Więcej o użytym urządzeniu UV-C
Dziękujemy kierownictwu Supermarketu LEWIATAN, przy ulicy Piłsudskiego 2 w Ostrowi Mazowieckiej za udostępnienie wnętrz, do wykonania tej wyjątkowej sesji.