Większe bezpieczeństwo dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Nowe rozwiązania UV-C dla szkół.
20.09.2021
Zbliżająca się do naszego kraju kolejna fala zachorowań na COVID-19 wzbudzać może uzasadniony lęk o bezpieczeństwo osób, przebywających w szkołach. Kolejne doniesienia medialne o zamkniętych z powodu potwierdzonego zakażenia szkół, wzbudzać może uzasadnione obawy o bezpieczeństwo przebywających w nich dzieci, rodziców oraz pracowników. Duże zagęszczenie osób na ograniczonej powierzchni, spontaniczność dziecięcych zachowań to spore wyzwanie dla służb, które dbają o bezpieczeństwo oraz higienę ośrodków szkolnych i nie tylko. Stawia to nowe wyzwania do poszukiwania najróżniejszych rozwiązań, skutecznie eliminujących zagrożenia, wynikające m.in. z rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.
W okresie zwiększonej zachorowalności na popularne o tej porze roku choćby przeziębienia, grypę, skuteczne odkażanie pomieszczeń zyskuje szczególnie na znaczeniu.
Dzięki uprzejmości kierownictwa Zespołu Szkół Publicznych nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowi Mazowieckiej, przedstawiciele firmy ZURAD przeprowadzili testy rozwiązań UV-C w przestrzeni lekcyjnej. Technologie dekontaminacyjne, oparte na emiterach UV-C są skutecznym rozwiązaniem, wszędzie tam, gdzie szczególnie istotne jest bezpieczeństwo osób, przebywających w przestrzeniach wspólnych, takich, jak sale lekcyjne, przebieralnie, szafki na książki, plecaki.
Posiadając doświadczenia walki ze skutkami pandemii w ciągu ostatniego roku należy założyć, że technologie unieszkodliwiania koronawirusa wejdą już na stałe w krajobraz przestrzeni publicznych.
Takie rozwiązania są szczególnie pożądane w przestrzeniach o dużym natężeniu ruchu. W takich miejscach, jak: sale lekcyjne, przebieralnie, szatnie, szkolne toalety, unieszkodliwianie chorobotwórczych patogenów, w tym SARS-CoV-2 zyskuje strategiczne znaczenie dla zdrowia publicznego.
Wykorzystywanie promieniowania ultrafioletowego, czyli światła UV-C o długości fali 100-280 nm, jako metody bakteriobójczej i wirusobójczej ma ponad 80-letnią historię. Bakteriobójcze promieniowanie ultrafioletowe stosuje się szczególnie w opiece zdrowotnej i szkolnictwie, czyli w miejscach, w których istnieje możliwość zarażenia w krótkim czasie wielu osób od jednej zakażonej osoby. Według najnowszych badań, lampy ultrafioletowe emitujące promieniowanie bakteriobójcze w ultrafiolecie C (UV-C) o długości fali 254 nm zapewniają skuteczną i trwałą dezynfekcję powietrza, cieczy i powierzchni stałych typu tworzywa sztuczne, tkaniny, metale itp. To rozwinięcie i udoskonalenie dotychczas stosowanych w szpitalach rozwiązań.
Prezentowane podczas testów rozwiązania, oparte zostały na technologii użytej w urządzeniach ROB-UV oraz UV-C Ambulance System
Wyniki dotychczas uzyskanych danych wskazują, że promieniowanie UV-C jest skuteczną metodą dezynfekcji przeciw wirusom, w tym przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Najbardziej rekomendowaną długością fali UV-C do dezynfekcji jest 254 nm.
Badania źródłowe: