DANE ADRESOWE:
ZURAD Sp. z o.o.
ul. Stacyjna 14
07-300 Ostrów Mazowiecka
Poland

KRS Sąd Rejonowy w Białymstoku,
XII Wydział Gospodarczy KRS,
NIP: 7591615138
Numer KRS: 0000211833

REGON: 551331204
BDO: 000003672
Kapitał zakładowy: 3.650.000,00 zł
Koncesja MSWiA: Nr B-043/2005

KONTAKT
tel.:+48 29 64 42 610
kom.:+48 604 549 530
fax.: +48 29 746 25 31
www.zurad.com.pl
e-mail: sekretariat@zurad.com.pl

SZYBKIE DANE

Testy rozwiązań UV-C w porcie lotniczym Chopina (Okęcie)

Testy rozwiązań UV-C w porcie lotniczym Chopina (Okęcie)

07.07.2021

Epidemia Covid-19 postawiła przed lotnictwem szczególnie trudne zadania. Możliwość szybkiego i wygodnego poruszania się po całym świecie, to prawdziwa zdobycz cywilizacyjna. Z drugiej strony transport lotniczy wymaga szczególnych środków ostrożności, związanych z przebywaniem w przestrzeniach wspólnych osób z różnych zakątków świata. Duże zagęszczenie osób na ograniczonej powierzchni, zarówno samolotu, hali przylotów i odlotów, łazienkach, czy punktach odpraw sprzyja potencjalnym zakażeniom, choćby niezwykle groźnym koronawirusem SARS-CoV2.

Aby pasażerowie, podróżujący w sprawach biznesowych, bądź na upragnione wakacje mogli w pełni mogli cieszyć się lataniem, potrzebne jest konsekwentne budowanie zaufania pasażerów do korzystania z transportu lotniczego. W tym celu, służby utrzymujące czystość na obiektach portów lotniczych zmuszone są do poszukiwania najróżniejszych rozwiązań, skutecznie eliminujące zagrożenia wynikające m.in. z rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Pandemia COVID-19 spowodowała jeden z największych kryzysów w lotnictwie od czasów II wojny światowej. W 2020 roku polskie porty lotnicze obsłużyły jedynie 14,5 mln pasażerów, czyli o 70 proc. mniej niż rok wcześniej. Ostatni raz mniejszą liczbę pasażerów w ciągu roku obsłużono 15 lat temu.

Dzięki uprzejmości kierownictwa Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, pracownicy ZURADu spotkali się z przedstawicielami firm, utrzymujących czystość na terenie Lotniska Chopina. Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń i zaprezentowanie dedykowanych rozwiązań, zapewniających bezpieczeństwo i higienę pasażerów. Technologie dekontaminacyjne, oparte na emiterach UV-C są skutecznym rozwiązaniem, wszędzie tam, gdzie szczególnie istotne jest bezpieczeństwo osób, przebywających w przestrzeniach wspólnych.

Lotnisko Chopina w Warszawie (Warsaw Chopin Airport, kod IATA: WAW, kod ICAO: EPWA)

fot. Sebastian Margalski

Posiadając doświadczenia walki ze skutkami pandemii w ciągu ostatniego roku należy założyć, że technologie unieszkodliwiania koronawirusa wejdą już na stałe w krajobraz przestrzeni publicznych.

Takie rozwiązania są szczególnie pożądane w przestrzeniach o dużym natężeniu ruchu, szczególnie tam, gdzie spotkać można osoby podróżujące z różnych miejsc na Świecie. W takich miejscach, jak: pokład samolotu, hala przylotów, lotniskowe toalety, unieszkodliwianie chorobotwórczych patogenów, w tym SARS-CoV-2 zyskuje strategiczne znaczenie dla zdrowia publicznego.

Wykorzystywanie promieniowania ultrafioletowego, czyli światła UV-C o długości fali 100-280 nm, jako metody bakteriobójczej i wirusobójczej ma ponad 80-letnią historię. Bakteriobójcze promieniowanie ultrafioletowe stosuje się szczególnie w opiece zdrowotnej i szkolnictwie, czyli w miejscach, w których istnieje możliwość zarażenia w krótkim czasie wielu osób od jednej zakażonej osoby. Według najnowszych badań, lampy ultrafioletowe emitujące promieniowanie bakteriobójcze w ultrafiolecie C (UV-C) o długości fali 254 nm zapewniają skuteczną i trwałą dezynfekcję powietrza, cieczy i powierzchni stałych typu tworzywa sztuczne, tkaniny, metale itp. To rozwinięcie i udoskonalenie dotychczas stosowanych w szpitalach rozwiązań.

Prezentowane podczas spotkania rozwiązania, oparte zostały na technologii użytej w urządzeniach ROB-UV oraz UV-C Ambulance System

Wyniki dotychczas uzyskanych danych wskazują, że promieniowanie UV-C jest skuteczną metodą dezynfekcji przeciw wirusom, w tym przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Najbardziej rekomendowaną długością fali UV-C do dezynfekcji jest 254 nm.

Badania źródłowe:

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) jest wiodącym podmiotem lotniczej infrastruktury transportowej w Polsce, biorącym aktywny udział w kształtowaniu i rozwoju tego strategicznego sektora gospodarki. Jest liderem rynku, do którego należą kluczowe elementy infrastruktury państwa, gwarantujące niezakłóconą zdolność funkcjonowania podmiotów działających w branży usług lotniczych.

Technologie UVC przeciw COVID-19 dla branży lotniczejTechnologie UVC przeciw COVID-19 dla branży lotniczejTechnologie UVC przeciw COVID-19 dla branży lotniczejTechnologie UVC przeciw COVID-19 dla branży lotniczej

Technologie UVC przeciw COVID-19 dla branży lotniczej

 

Technologie UVC przeciw COVID-19 dla branży lotniczej

Technologie UVC przeciw COVID-19 dla branży lotniczej

Technologie UVC przeciw COVID-19 dla branży lotniczej