Rozwiązania Zuradu w walce z pandemią
17.10.2020
Spółka Zurad wygrała pierwszy w Polsce kompleksowy przetarg na utworzenie obszaru obserwacyjno-izolacyjnego, systemu segregacji (triażu) i bezpiecznego transportu pacjentów z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS CoV-2. System składa się z 6 kontenerów, które trafią do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
To pierwszy tego typu projekt, w ramach którego spółka Zurad, przy współudziale kooperanta Modular System sp. z o.o., dostarczy zespół kontenerów do triażu. Zaproponowane rozwiązanie umożliwi minimalizację ryzyka transmisji patogenu SARS-CoV-2 na osoby zgłaszające się do szpitala, niezarażone koronawirusem. Chodzi o pacjentów przyjmowanych na wizyty i zabiegi planowe.
– Zaproponowane przez nas rozwiązanie, które wygrało przetarg, nie jest pierwszym służącym do walki z koronawirusem. Nasza firma ma w tym już pewne doświadczenia, jak choćby RobUV służący do dezynfekcji pomieszczeń. Przykładamy wielką wagę do walki z COVID-19, dlatego staramy się oferować rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie służbom zaangażowanym w działania prozdrowotne – podkreśla Adam Jabłoński, prezes Zarządu Zurad sp. z.o.o.
Jednym z kluczowych elementów triażu jest przeprowadzenie wywiadu medycznego i uzyskanie wyniku testu na obecność wirusa w jak najkrótszym czasie. Istotne jest sterowanie ruchem pacjentów tak, by nie narażać personelu szpitala i pacjentów na zarażenie wirusem SARS CoV-2.
W wyposażeniu kontenerów jako opcja będzie możliwa instalacja systemu Lamp UVc do dekontaminacji i dezynfekcji pomieszczeń. Został on opracowany przez spółkę Zurad i jest już stosowany przy robocie RobUV. Za to właśnie rozwiązanie, będące wynikiem wspólnych prac rozwojowych pracowników Politechniki Białostockiej oraz kadry technicznej firmy Zurad, firma otrzymała nagrodę „Defender” na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Dodatkowymi funkcjonalnościami dostępnymi w opcji będą:
- montaż systemu wentylacji o właściwej ilości wymian z odzyskiem ciepła;
- bramka biometryczna z pomiarem temperatury;
- system do rozpoznawania i identyfikacji twarzy oraz system do skanowania dokumentów;
- pomieszczenia izolujące pacjenta z podejrzeniem zarażenia SARS CoV-2;
- systemy komunikacji werbalnej – system ma służyć komunikacji z pacjentem przebywającym w kontenerze;
- system termowizyjny w podczerwieni – stale monitorujący ciepłotę ciała osób przebywających w poczekalniach.
Proponowane rozwiązanie zabudowy kontenerowej Zurad może być wykorzystane w razie wystąpienia innych typów klęsk żywiołowych lub epidemicznych. Modułowość systemu pozwala też na dostosowanie do wymaganej funkcji i potrzeb użytkownika, łatwy transport, montaż, jak i przechowywanie.
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek najważniejszych dla polskiego przemysłu obronnego: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze.