Rozwiązania dekontaminacyjne dla branży lotniczej
16.06.2021
15 czerwca 2021 r. w siedzibie spółki Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” odbyło się spotkanie z przedstawicielami spółki ZURAD, którego celem było określenie możliwości wykorzystania technologii dekontaminacyjnych w branży lotniczej.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele kierownictwa spółki PPL. Pomimo zmniejszonej zachorowalności na COVID-19 w ostatnich tygodniach eksperci twierdzą, że kolejna fala zachorowań pojawi się już wczesną jesienią.
Mając doświadczenia walki ze skutkami pandemii w ciągu ostatniego roku należy założyć, że technologie unieszkodliwiania koronawirusa wejdą już na stałe w krajobraz przestrzeni publicznych. Takie rozwiązania stają szczególnie pożądane w przestrzeniach o dużym natężeniu ruchu, szczególnie tam, gdzie spotkać można osoby podróżujące z różnych miejsc na Świecie. W takich miejscach, jak: pokład samolotu, hala przylotów, lotniskowe toalety, unieszkodliwianie chorobotwórczych patogenów, w tym SARS-CoV-2 zyskuje strategiczne dla zdrowia publicznego znaczenie.
Wykorzystywanie promieniowania ultrafioletowego, czyli światła UV-C o długości fali 100-280 nm, jako metody bakteriobójczej i wirusobójczej ma ponad 80-letnią historię. Bakteriobójcze promieniowanie ultrafioletowe stosuje się szczególnie w opiece zdrowotnej i szkolnictwie, czyli w miejscach, w których istnieje możliwość zarażenia w krótkim czasie wielu osób od jednej zakażonej osoby. Według najnowszych badań, lampy ultrafioletowe emitujące promieniowanie bakteriobójcze w ultrafiolecie C (UV-C) o długości fali 254 nm zapewniają skuteczną i trwałą dezynfekcję powietrza, cieczy i powierzchni stałych typu tworzywa sztuczne, tkaniny, metale itp. To rozwinięcie i udoskonalenie dotychczas stosowanych w szpitalach rozwiązań.
Prezentowane rozwiązania oparte zostały na technologii użytej w urządzeniach ROB-UV oraz UV-C Ambulance System
Wyniki dotychczas uzyskanych danych wskazują, że promieniowanie UV-C jest skuteczną metodą dezynfekcji przeciw wirusom, w tym przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Najbardziej rekomendowaną długością fali UV-C do dezynfekcji jest 254 nm.
Badania źródłowe:
fot. Sebastian Margalski